Štatút rady školy
- 17.09.2024 23:44
Článok 1
Základné ustanovenie
1) Rada školy sa zriaďuje pri Strednej odbornej škole zdravotníckej, Lipová 32, 06601 Humenné (ďalej len „rada školy").
2) Sídlo rady Školy je zhodné so sídlom školy.Článok 2
Pôsobnosť a poslanie rady školy
1) Rada školy je ustanovená podľa 24 a 25 zákona č. 596/2003 Zz. o štátnej správe
v školstve a školskej samospráve a v znení zákona č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní
a o mene a doplnení niektorých zákonov, ktorými sa určujú podrobnosti o spôsobe ustanovenia orgánov školskej samosprávy, o ich zložení, o ich organizácii a finančnom zabezpečení s pôsobnosťou v rámci školy, pri ktorej je ustanovená.
2) Rada školy je iniciatívnym a poradným samosprávnym orgánom, ktorý vyjadruje a presadzuje verejné záujmy a záujmy žiakov, rodičov, pedagogických zamestnancov a ostatných zamestnancov školy v oblasti výchovy a vzdelávania. Plní funkciu verejnej kontroly práce vedúcich zamestnancov školy.
3) Rada školy je rozhodujúcim orgánom vo veci výberu a návrhu uchádzača na vymenovanie riaditeľa školy na základe výberového konania, v tomto smere je orgánom spoločenského riadenia a správy, založenej na demokratických princípoch a zodpovednosti za plnenie poslania a úloh školy ako verejnej spoločensko-pedagogickej inštitúcie.Článok 3
Činnosť rady školy
I) Rada školy sa vyjadruje ku všetkým závažným skutočnostiam, ktoré sa vzťahujú k práci pedagogických a ostatných zamestnancov školy.
2) Rada školy:
a) uskutočňuje výberové konanie na vymenovanie riaditeľa školy,
b) navrhuje na základe výberového konania kandidáta na vymenovanie do funkcie riaditeľa,
c) predkladá návrh na odvolanie riaditeľa alebo sa vyjadruje k návrhu na odvolanie riaditeľa, návrh na odvolanie riaditeľa predkladá vždy s odôvodnením,
d) vyjadruje sa ku koncepčným zámerom rozvoja školy. k návrhu na zrušenie školy, jej spájania alebo združovania s inými školami.3) Rada školy sa ďalej vyjadruje:
a) k návrhu na počty prijímaných žiakov,
b) k návrhu na uvedenie študijných a učebných odborov a ich zameranie,
c) k návrhu na úpravy v učebných plánoch a v skladbe vyučovaných voliteľných
a nepovinných predmetov a predpokladaných počtov žiakov v týchto predmetoch,
d) k návrhu rozpočtu školy,
e) k návrhu na vykonávanie podnikateľskej činnosti školy,
f) ku správe o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach školy pre realizáciu výchovno-vzdelávacej činnosti a vykonávanie mimoškolských aktivít,
g) k informáciám o pedagogicko-organizačnom a materiálno-technickom zabezpečení výchovno-vzdelávacieho procesu,
h) ku správe o výsledkoch hospodárenia školy,
i) ku koncepčnému zámeru rozvoja školy, rozpracovanému najmenej na dva roky
a k jeho každoročnému vyhodnoteniu,
j) ku školskému vzdelávaciemu programu a k výchovnému programu školského internátu.Článok 4
Zloženie rady školy
Rada školy má 11 členov, pričom sa dodržiava zásada, že počet členov rady školy, ktorí nie sú zamestnancami školy, musí byť väčšinový.
Členmi Rady školy sú:
1) 3 zvolení zástupcovia rodičov alebo zákonných zástupcov žiakov, ktorí nie sú zamestnancami školy2) 2 zvolení zástupcovia pedagogických zamestnancov
3) 1 zvolený zástupca ostatných zamestnancov
4) 4 delegovaní zástupcovia zriaďovateľa školy
5) 1 zvolený zástupca žiakov školy
Článok 5
Členstvo v rade školy
l) Voľba zástupcov rodičov do rady školy sa uskutočňuje tajným hlasovaním rodičov alebo zákonných zástupcov žiakov navštevujúcich školu. Členom rady školy nemôže byť rodič žiaka školy, ak je zároveň aj zamestnancom školy.
2) Voľba zástupcov pedagogických zamestnancov do rady školy sa uskutočňuje tajným hlasovaním pedagogických zamestnancov školy.
3) Voľba zástupcu ostatných zamestnancov školy do rady školy sa uskutočňuje tajným hlasovaním ostatných zamestnancov školy.
4) Voľba zástupcu žiakov do rady školy sa uskutočňuje tajným hlasovaním žiakov na zasadnutí Študentského parlamentu. V prípade, že Študentský parlament nie je ustanovený, voľbu zástupcu žiakov školy vykonajú žiaci strednej školy v priamych voľbách.
5) Zriaďovateľ školy deleguje do rady školy štyroch členov.
6) Funkčné obdobie rady školy je štyri roky. Členom rady školy môže byť iba fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná.
7) Členom rady školy nemôže byť riaditeľ školy a jeho zástupca.
8) Členstvo v rade školy zaniká:
a) uplynutím funkčného obdobia rady školy,
b) vzdaním sa členstva,
c) ak vzniknú dôvody na zánik členstva podľa odseku 6,
d) ak zástupca pedagogických zamestnancov alebo ostatných zamestnancov školy prestane byť zamestnancom školy,
e) ak dieťa zvoleného zástupcu rodičov prestane byť žiakom školy,
f) ak zvolený zástupca žiakov strednej školy prestane byť žiakom školy,
g) odvolaním zvoleného člena alebo delegovaného člena rady školy podľa Čl. 4 ods. 2,
h) odvolaním, ak bol člen rady školy právoplatne odsúdený za úmyselne spáchaný trestný čin, alebo pri neplnení povinnosti vyplývajúce z členstva v rade školy,
i) smrťou člena.
9) Členstvo v rade školy sa pozastavuje dňom doručenia prihlášky člena rady školy alebo jemu blízkej osoby do výberového konania na funkciu riaditeľa školy. Členstvo sa pozastavuje až do skončenia výberového konania.
10) V prípade potreby doplnenia členov rady školy z radu volenej kategórie sa uskutočnia doplňujúce voľby na základe výzvy vedúceho odboru školstva Úradu PSK.
11) Pre potreby výberového konania na obsadenie funkcie riaditeľa školy sa rada školy dopĺňa o delegovaných zástupcov z OŠ ÚPSK, KŠÚ ŠŠI, MZ SR. Rada školy vyzve Odbor školstva Úradu PSK, Krajský školský úrad, Štátnu školskú inšpekciu
a Ministerstvo zdravotníctva SR, aby delegovali svojich zástupcov do rady školy pre účely výberového konania s riadnym hlasom.Článok 6
Pravidlá rokovania rady školy
I) Rada školy na svojom ustanovujúcom zasadnutí tajným hlasovaním volí zo svojich členov predsedu, podpredsedu a tajomníka rady školy.
2) Z ustanovujúceho zasadnutia rady školy sa vyhotoví zápisnica, ktorá obsahuje najmä opis priebehu a výsledky volieb do rady školy, mená a priezviská členov rady školy, meno a priezvisko zvoleného predsedu, podpredsedu a tajomníka rady školy, môže obsahovať aj mená a priezviská kandidátov navrhnutých do územnej školskej rady a ďalšie skutočnosti týkajúce sa zasadnutia. Zápisnicu podpisuje zvolený predseda rady školy, vyhotovenie zápisnice zabezpečí riaditeľ školy. Prílohou k zápisnici sú prezenčné listiny voličov a dokumentácia o voľbe a delegovaní členov do rady školy.
3) Zápisnicu z ustanovujúceho zasadnutia rady školy zasiela predseda rady školy Prešovskému samosprávnemu kraju najneskôr do troch dni od skončenia ustanovujúceho zasadnutia rady školy. Rada školy je zriadená dňom podpísania zápisnice z ustanovujúceho zasadnutia rady školy predsedu Prešovského samosprávneho kraja.
4) Predsedu, podpredsedu a tajomníka rady školy volia členovia rady školy nadpolovičnou väčšinou všetkých členov rady školy.
5) Predsedu rady školy rada školy odvoláva:a) ak bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin,
b) ak o to sám požiada.
6) Predsedu rady školy môže rada školy odvolať nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých jej členov, ak si neplní povinnosti, ktoré mu vyplývajú zo štatútu a koná v rozpore s ustanoveniami zákona NR SR č. 596/2003 Zz o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
7) Rada školy je uznášania schopná, ak je na jej zasadnutí prítomná nadpolovičná väčšina jej členov. Ak na zasadnutí rada školy nie je uznášania schopná, pristúpi sa k hlasovaniu per rollam formou elektronickej pošty. Prijímajúci musí potvrdiť prijatie e-mailovej správy. Ak sa nevyjadrí, bude sa to považovať za zdržanie v hlasovaní. Svoje stanovisko k prejednávanej veci vyjadrí jasným postojom a odpoveďou v e-mailovej správe podľa pokynov. Hlasovanie per rollam iniciuje predseda rady školy aj v situácii, keď rada školy potrebuje neodkladne prerokovať nejaký bod programu a nie je reálne, aby sa všetci členovia stretli na rokovaní.
8) Na platné uznesenie rady školy je potrebný nadpolovičný počet hlasov prítomných jej členov. Vo veci vymenovania do funkcie alebo odvolania z funkcie riaditeľa školy je potrebný nadpolovičný počet hlasov všetkých jej členov.
9) Rada školy sa schádza podľa potreby, najmenej však trikrát ročne.10) Nová rada školy musí byť zvolená najneskôr do desiatich dní pred skončením funkčného obdobia rady školy.
Článok 7
Práva a povinnosti člena rady školy
1) Člen rady školy má právo:
a) voliť a byť volený,
b) navrhovať kandidátov na funkciu predsedu rady školy,
c) byť informovaný o všetkých skutočnostiach, ktoré sú predmetom rokovania rady školy a slobodne sa k nim vyjadrovať,
d) hlasovať ku všetkým uzneseniam rady školy,
e) predkladať na rokovanie rady školy vlastné námety, prípadne materiály.
2) Člen rady školy je povinný zúčastňovať sa jej zasadnutí. Neúčasť na troch po sebe nasledujúcich zasadnutiach sa hodnotí ako nezáujem o výkon funkcie a neplnenie povinnosti člena rady školy podľa tohto štatútu. Predseda rady školy v prípade zástupcu volenej kategórie dá návrh na kooptovanie nového zástupcu tej zložky, ktorú uvedený člen v rade školy zastupuje. V prípade delegovaného zástupcu, predseda rady školy požiada zriaďovateľa o doplnenie rady školy.
3) Člen rady školy je povinný zabezpečiť ochranu osobných údajov chránených všeobecne záväznými právnymi predpismi.
4) Pri svojej činnosti rada školy spolupracuje s poradnými orgánmi riaditeľa školy ( pedagogickou radou, predmetovými komisiami). Ak rada školy rieši mimoriadne zložitý problém, môže si vyžiadať písomné stanovisko pracovníkov školy a rodičov žiakov školy, prípadne aj žiakov školy.Článok 8
Povinnosti predsedu rady školy
l) Predseda rady školy je štatutárnym orgánom rady školy, ktorý riadi činnosť rady školy a koná v jej mene. Rozhoduje o všetkých záležitostiach rady školy, ak tieto nie sú zákonom alebo štatútom rady školy vymedzené do pôsobnosti iných orgánov.
2) Za predsedu rady školy môže byť zvolená fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná.
3) Predseda rady školy predloží na najbližšom zasadaní rady školy po jej ustanovujúcom zasadnutí návrh štatútu rady školy k jeho schváleniu.
4) Predseda rady školy zvoláva, pripravuje a riadi schôdze rady školy.
5) Predseda rady školy zvolá radu školy najneskôr do 15 dní, ak o to požiada tretina členov rady školy, riaditeľ školy alebo Prešovský samosprávny kraj ako zriaďovateľ školy. Ak tak neurobí, radu školy zvolá a predsedá jej podpredseda.
6) Predseda rady školy informuje riaditeľa školy a Prešovský samosprávny kraj ako zriaďovateľa školy o pláne zasadnutí na príslušný kalendárny rok.
7) Predseda rady školy vypracuje výročnú správu v termíne určenom radou školy, najneskôr do 31. marca bežného školského roku.
8) Výročná správa obsahuje:
a) prehľad činností vykonávaných v kalendárnom roku s uvedením vzťahu k účelu založenia rady školy,
b) zmeny a nové zloženie rady školy, ku ktorým došlo v priebehu roka,
c) ďalšie údaje určené radou školy.
9) Výročná správa je pre verejnosť prístupná v sídle rady školy. Jeden výtlačok výročnej správy rada školy zasiela Prešovskému samosprávnemu kraju.10) Uznesenie rady školy alebo štatút rady školy môže obmedziť právo predsedu rady školy konať v jej mene, toto obmedzenie nie je účinné voči tretím osobám, ak tieto osoby nevedeli, alebo nemohli o to vedieť.
Článok 9
Hospodárenie rady Školy
1) Rada školy zabezpečuje svoju činnosť z prostriedkov rozpočtu školy na tento účel určenými v súlade s osobitnými predpismi. Za finančnú úhradu nákladov rady školy zodpovedá riaditeľ školy. Riaditeľ školy v spolupráci s radou školy vypracuje vnútornú smernicu pre financovanie rady školy.
2) Rada školy nemá vlastný majetok.
3) Rada školy hospodári podľa schváleného rozpočtu.
4) Rozpočet rady školy obsahuje všetky rozpočtované príjmy a výdavky, pričom sa
zostavuje a schvaľuje na príslušný kalendárny rok. Návrh rozpočtu predkladá predseda rady školy po jeho prerokovaní a schválení riaditeľom školy na schválenie rade školy najneskôr jeden mesiac pred začiatkom kalendárneho roka, na ktorý sa rozpočet zostavuje.
Článok 10
Účinnosť
Tento štatút bol prerokovaný a schválený na zasadnutí Rady školy a nadobúda účinnosť týmto dňom.
V Humennom 14. 10. 2021 Mgr. Slávka Knapčoková, predseda RŠ
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články